Yükleniyor..

Mal ve İhracat Faturaları

Açılan sekmede beyaz ekran gelir ise, lütfen sayfayı yenileyin..

Değerli Müşterimiz, Muhasebeci ve Mali Müşavirlerimiz,

Daha önce de duyurduğumuz üzere, e-fatura mükellefleri tarafından mal ihracat faturaları (yolcu beraberinde yurtdışına çıkmak üzere satılan mal faturaları ve tax free faturaları dahil), 1 Temmuz 2017’den itibaren e-fatura olarak düzenlenmek zorundadır.

Sizlerin firmalarınızda da mal ihracat türü faturalar düzenleniyorsa en geç 1 Temmuz 2017 itibarı ile mal ihracat faturalarını e-fatura olarak göndermek durumunda olacaklardır.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususları bu mailimizde tarafınıza aktarmak istedik, e-fatura kullanan ve bu kapsama giren mükellefleriniz var ise aşağıdaki konuları dikkate almaları önemle rica olunur.

Gönderecekleri ihracat e-faturaları için GTB tarafından bir referans numarası verilecektir.

Bu referans numaralarına https://efatura.gtb.gov.tr/login.html linkindeki GTB sistemi üzerinden erişilebileceklerdir.

GTB sistemine erişebilmek için mevcutta gümrük beyannameleri vb. işlemleri için kullandığınız bilge programı kullanıcısı kullanılabilecektir.

GTB sistemine giriş yaptıktan sonra Ek-3’de bulunan GTB E-Fatura İşlemleri Kılavuzun’daki adımları takip ederek faturalarınız ile ilgili referans numaralarına ulaşabilirsiniz.

Bilge programı üyeliğinizi daha önce almadıysanız, il gümrük müdürlüğünüzü arayarak bilge Programı üzerinde bulunan aşağıdaki yetkilerden kendinize uygun olan yetkide bir kullanıcı almanız gerekmektedir.

·         ft-Firma Temsilcisi

·         fs-Firma Sahibi

·         mf-Firma Müşaviri

·         yf-Firma Müşavir Yardımcısı

·         gm-Gümrük Müşaviri

·         yg-Gümrük Müşavir Yardımcısı

·         rk-Resmi Kuruluş

·         sh-Şahsi Detaylı Beyan GTB e-fatura portalında yalnızca belge numarası görüntülemek isteyen mükelleflerin ise “IF-İthalatçı/İhracatçı  Firma” yetkisi almaları yeterli bulunmaktadır.

Aynı zamanda Gümrük Ticaret Bakanlığı ile ilgili sorularınız için aşağıdaki irtibat bilgilerinden kendilerine ulaşarak bilgi alabiliriz.

Çağrı Merkezi: 444 8 482

Destek formu: http://gumruk.prizmaemys.com/web/basvuru.php

İhracat ve yolcu beraberi faturası kesmeden önce dikkat edilmesi gereken hususlar EK-4’de bulunan Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar dokümanı içerisinde yer almaktadır.

Saygılarımızla.

Not: E-fatura mükelleflerinin hizmet ihracat faturaları e-arşiv fatura olarak düzenlenmeye devam edecektir. Kağıt fatura düzenlenemez.

Ekler:

 

1.)    Gümrük işlemleri kılavuzu

2.)    Mal ihracat e-fatura hakkında sıkça sorulan sorular

3.)    GTB E-Fatura İşlemleri Kılavuzu

4.)    Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Ek - 1

Ek - 1

Ek - 2

Ek - 2

Ek - 3

Ek - 3